
‘Prettig wonen, daar tekenen we voor’
Algemeen 1.071 keer gelezenVALKENSWAARD - De gemeente Valkenswaard, woningstichting Woningbelang en de Huurders Belangen Vereniging (HBV) van Woningbelang komen elk jaar samen om afspraken te maken over het woonbeleid in Valkenswaard. Afgelopen dinsdag 13 december zetten de partijen hun handtekening onder de prestatieafspraken voor 2023.
Om de prestatieafspraken te realiseren, hebben de drie partijen elkaar nodig. De gemeente voor de grond, Woningbelang voor de bouw van woningen en de HBV voor inspraak van huurders. Naast onder andere beschikbare en betaalbare woningen voor jongeren en geschikte woningen voor senioren is er in de prestatieafspraken voor 2023 ook veel aandacht voor duurzaamheid en energiebesparing.
Wethouder wonen Bram Bots: ”Als gemeente hebben onze inwoners en hun woonbehoeften onze volle aandacht. Want goed wonen gaat ons allemaal aan. Dat maakt de prestatieafspraken zo belangrijk. Met deze afspraken zetten we samen de schouders eronder om voldoende woningen te realiseren voor alle inwoners van Valkenswaard. En dat is hard nodig.”
Directeur Woningbelang Maarten Meulepas: “Iedereen heeft recht op prettig wonen. Dat wil zeggen wonen in goede, betaalbare en duurzame woningen in veilige en leefbare wijken waar je jezelf mag zijn en thuiskomt. Het belang van een thuis werd wederom duidelijk gemaakt toen de wereld er tijdens de coronapandemie grauw en soms hopeloos uitzag.”
Beschikbaar en betaalbaar
In Valkenswaard bedraagt het aantal sociale huurwoningen, mede dankzij de inspanningen van Woningbelang, al bijna 30 procent van het totale aantal woningen. Toch blijft de vraag naar betaalbare woningen al jaren groter dan het aanbod. Om het woningtekort in te lopen, kijken de samenwerkende partijen niet alleen naar nieuwbouw, maar ook naar de mogelijkheden om bestaande woningen beter te gebruiken. De toename van ouderen die zelfstandig blijven wonen, bijvoorbeeld, resulteert in een toenemende behoefte aan betaalbare seniorgeschikte woningen. Door hierop in te spelen, komen door doorstroming deze woningen vrij voor starters. Daarnaast zien de partijen een toename van statushouders en van het aantal mensen met een bijzondere huisvestingsvraag vanwege sociale, fysieke of medische problemen. Veel vraag dus en weinig aanbod. Daarom moet de huidige schaarste eerlijk verdeeld worden onder deze verschillende doelgroepen, zo vinden althans de samenwerkende partijen.
De verwachting is dat er tot 2028 behoefte zal zijn aan minimaal 30 sociale huurwoningen per jaar. Daarom werd in de afgelopen jaren flink gesleuteld aan een aantal nieuwbouwprojecten, waarvan enkele al in uitvoering zijn of richting uitvoering gaan. Zoals Stakenborgakkers (16 woningen), Emmalaan (22 woningen), Wilde Wingerd (46 woningen), Barentszstraat (12 woningen). In totaal moeten deze projecten in de jaren 2023 tot en met 2025 goed zijn voor 96 nieuwe woningen.
Leefbaarheid en veiligheid
“De gemeente Valkenswaard moet een plek zijn waar inwoners veilig over straat kunnen. Daarom gaan we samen aan de slag in de wijken, want een huis wordt pas een thuis als je je prettig en veilig voelt in de wijk waarin je woont. We werken aan de leefbaarheid en de veiligheid in de wijken. Zo trekken we samen op in de aanpak van overlastsituaties, woonfraude, drugs en omgang met bewoners met psychische kwetsbaarheid en/of verward gedrag. Daarnaast zien we kansen om de mooie initiatieven die plaatsvinden in de wijken te stimuleren en te faciliteren”, aldus de gemeente.
Duurzaamheid
De op korte tijd immens gestegen energieprijzen drukken ons wederom met onze neus op de feiten. ‘”Wat kúnnen we doen?”, is een gepasseerd station. “Wat móeten we doen?”, is de enige weg naar een energieneutrale toekomst”, denken de partijen. Zo bekijkt de gemeente in de warmtetransitievisie per wijk hoe zij van het gas af gaan en wat de alternatieve warmtebronnen zijn. Woningbelang investeert al langer in duurzaamheid, circulariteit en energiebesparing en zal dat blijven doen. Dat draagt namelijk niet alleen bij aan het terugdringen van de CO2-uitstoot en het minder uitputten van grondstoffen, maar levert huurders ook meer wooncomfort en een lagere energierekening op. Twee vliegen in één klap.















